

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 15 pF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 92.986436 mg |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 150 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 30 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 150 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
Stock: 1023
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04829
Ext.Price$0.04829
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04829 | $0.04829 |
| 10 | $0.04547 | $0.45470 |
| 50 | $0.04282 | $2.14100 |
| 100 | $0.04056 | $4.05600 |
| 500 | $0.03841 | $19.20500 |
| 1000 | $0.03777 | $37.77000 |
| 3000 | $0.03714 | $111.42000 |
| 5000 | $0.03626 | $181.30000 |
